Odchudzanie to wieloetapowy proces, wymagający wielu poświęceń i systematyczności. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i obecnego stylu życia. Jak mądrze schudnąć? Na co zwracać uwagę? Jaką dietę wybrać, by była w pełni zdrowa i zbilansowana?

Odchudzanie: proste zasady zdrowej redukcji masy ciała.  - zdjęcie

Spis treści

Jak zacząć proces odchudzania?

 

Najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów jest zdrowa i zbilansowana dieta, dostosowana do indywidualnych preferencji i potrzeb danego człowieka. Dieta nie powinna być restrykcyjna oraz ograniczająca. By mądrze podejść do tematu warto zgłosić się do dobrego dietetyka, który poprowadzi nas przez cały proces odchudzania, określi cele i ułoży odpowiedni jadłospis.

Zdrowe odchudzanie nie powinno przebiegać szybko - obecne standardy dietetyki przyjmują, że powinniśmy chudnąć około 2-4 kg w miesiącu. Zaczynając dietę powinniśmy mieć jasno określone cele redukcji kilogramów w sposób bezpieczny i przemyślany.

 

Zaczynając proces odchudzania warto znaleźć sobie odpowiednią motywację. Może być to chęć wysmuklenia sylwetki i poprawa jędrności ciała, polepszenie samopoczucia i zdrowia, zajście w ciążę czy lepsza odporność. Kluczowe jest także dopasowanie odpowiedniej kaloryczności, tak by uzyskać efekt deficytu. Opieraj swoją dietę o produkty dobrej jakości: pełnoziarniste pieczywo, kaszę, owoce, warzywa, chude mięso, ryby, zdrowe tłuszcze, nabiał czy płatki owsiane.

 

Proces odchudzania to nie tylko dieta - to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych na długie lata. W połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, pozwoli zachować nam zdrowie, smukłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

 

Polecane produkty z arykułu

Proste zasady mądrego odchudzania:

Aby uzyskać odpowiednie rezultaty w kwestii odchudzania powinniśmy zmodyfikować nasz jadłospis w sposób bezpieczny dla zdrowia. Posiłki powinny być przede wszystkim zbilansowane, dostarczające do organizmu wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Nie dajmy się nabrać na diety cud typu „1000 kcal dziennie” lub drakońskie menu, ograniczające wszystkie produkty spożywcze poza wodą, warzywami i owocami.

 Oto kilka wskazówek od których warto zacząć zmianę swoich nawyków żywieniowych:

  

Jedz minimum 400 g owoców i warzyw dziennie - warzywa i owoce dostarczają do organizmu wiele cennych składników odżywczych oraz są niskokaloryczne.

Jedz posiłki o regularnych porach - najlepiej w określonych odstępach czasu, np co trzy godziny. Nie podjadaj między posiłkami.

Unikaj ciężkostrawnych produktów, zwłaszcza wysokotłuszczowych i przetworzonych typu fastfood.

Zamiast smażonych potraw wybieraj produkty pieczone lub gotowane na parze.

Wprowadź do swojej diety produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik.

Nie zapomnij o pełnowartościowym białku, który buduje mięśnie oraz przyspiesza metabolizm.

Ogranicz spożywanie alkoholu.

Unikaj jedzenia słodyczy.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu - pij minimum dwa litry wody dziennie.

Pamiętaj o aktywności fizycznej - nawet niewielkie ćwiczenia pomogą Ci uzyskać wymarzoną sylwetkę. Jeśli nie lubisz ćwiczeń siłowych, spróbuj na początek wybrać spacer.

 

Jeśli zdarzą Ci się odstępstwa od diety, nie katuj się i nie czuj winy. Ważny jest ogólny rozrachunek kalorii w tygodniu. Jeśli raz zjesz ulubione danie typu fastfood, nie sprawisz, że kilogramy wrócą ze zdwojoną siłą. W życiu ważny jest balans.

 

 

Przykładowy jadłospis zbilansowanej diety 1500 - 1800 kcal na cały dzień.

 

Śniadanie:

Dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego, odrobina masła (10g), dwa plasterki chudej wędliny, porcja warzyw, np: pomidor lub pół świeżego ogórka.

 

Drugie śniadanie:

Porcja sezonowych owoców, np: jabłko, pomarańcza, gruszka, 2 kiwi, 350g arbuza. Garść orzechów.

 

Obiad 2 porcje:

Zupa meksykańska z brązowym ryżem: 50g mięsa mielonego z kurczaka, pół puszki kukurydzy, pół puszki fasoli, papryka czerwona, cebula, puszka pomidorów krojonych, ząbek czosnku,

3 łyżki koncentratu, wybrane przyprawy do smaku, 2 łyżki oleju do smażenia, woda, pół paczki brązowego ryżu.

Przygotowanie: usmaż mięso mielone, dodaj warzywa, wodę, pomidory, koncentrat i duś do momentu aż warzywa będą miękkie. Dopraw do smaku. Podawaj z ugotowanym wcześniej ryżem.

 

Kolacja:

Grzanki pełnoziarniste z pomidorkami koktajlowymi (mała paczka), połową kulki mozzarelli i świeżą bazylią.

Przygotowanie: Upiecz pomidorki koktajlowe z wybranymi przyprawami w piekarniku, przygotuj grzanki w opiekaczu. Na upieczone grzanki wyłóż pomidorki, dodaj mozzarellę, udekoruj bazylią.