Zdrowe odchudzanie to klucz do sukcesu. Co zrobić, by mądrze zgubić nadmierne kilogramy? Czym jest popularny lek Ozempic i czy jego stosowanie jest zawsze konieczne do osiągnięcia szczupłej sylwetki?
Spis treści
Czym jest Ozempic?
Ozempic to substancja czynna zawierająca semaglutyd. Charakteryzuje się działaniem hipoglikemizującym, odpowiedzialnym za obniżanie poziomu glokozy we krwi. Został wprowadzony do obrotu w 2017 roku, jako lek dla cukrzyków. Od roku 2021 jest także wykorzystywany do leczenia otyłości, zwłaszcza u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą typu drugiego. Jakie są zatem działania Ozempicu?
Redukuje masę tkanki tłuszczowej;
Zmniejsza masę ciała;
Obniża poziom glukozy we krwi;
Przyczynia się do zmniejszenia łaknienia;
Zmniejsza apetyt, zwłaszcza na posiłki wysokotłuszczowe;
Zmniejsza wydzielanie się glukagonu;
Pobudza organizm do wydzielania poziomu insuliny.
Ozempicu nie powinny stosować:
Osoby chorujące na cukrzycę typu 1;
Osoby z cukrzycową kwasicą ketonową;
Osoby uczulone na jakikolwiek składnik leku.
Ozempic to lek wydawany na receptę, wyłącznie dla pacjentów powyżej 18 roku życia z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą. Jest podawany podskórnie - w brzuch, ramię lub udo. Może być stosowany w terapii długoterminowej.
Polecane produkty z arykułu
Czy warto go stosować, by przyspieszyć proces redukcji wagi?
Ozempic został uznany jako przełomowy preparat w leczeniu otyłości, ponieważ dzięki działaniu hormonu GLP-1, zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Dodatkowo wpływa na uregulowanie poziomu glukozy we krwi, przez co jesteśmy mniej ospali i rozdrażnieni. Jak większość leków, Ozempic może powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych takich jak: biegunki, nudności, hipoglikemię, wzdęcia, bóle brzucha, nadmiar gazów, zapalenie żołądka czy zwiększoną aktywność amylazy. W skrajnych przypadkach może wystąpić ostre zapalenie trzustki, a nawet retinopatia cukrzycowa.
Regularne stosowanie leku Ozempic może pomóc w osiągnięciu zadowalających rezultatów w odchudzaniu, przypominających te po operacjach bariatrycznych. Dlaczego więc lek budzi takie kontrowersje?
Jak skutecznie schudnąć bez Ozempicu?
Odchudzanie to wieloetapowy proces, wymagający wielu wyrzeczeń i samodyscypliny.
W większości przypadków wystarczy jedynie ograniczyć podaż dziennych kalorii oraz włączyć ćwiczenia fizyczne, by uzyskać spektakularne efekty i zmienić swoje życie na lepsze. Od czego zacząć, by mądrze zgubić nadmierne kilogramy?
Ustal cel - wyznacz sobie wagę, do której chcesz dążyć. Umów się na wizytę u dietetyka i stwórz plan działania na najbliższe miesiące. Pamiętaj o deficycie kalorii.
Ogranicz podaż cukru i węglowodanów;
Opieraj się na zdrowym menu, pełnym warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów;
Jedz powoli - delektuj się jedzeniem.
Pij minimum 2 litry wody;
Zwiększ aktywność fizyczną - ćwicz minimum dwa razy w tygodniu. Dobierz ćwiczenia pod swoje indywidualne preferencje oraz kondycję sportową. Sport to klucz do sukcesu.
Monitoruj swoje postępy;
Nie każ się jeśli zjesz kawałek czekolady czy wyjdziesz wieczorem na pizzę ze znajomymi. Spróbuj wybrać wtedy mniej kaloryczny posiłek lub zjedz mniejszą porcję. Powinnaś traktować dietę jako zmianę nawyków żywieniowych a nie katorgę wbrew sobie.
Mądre odchudzanie to gwarantowany sukces na wiele lat! Pamiętaj - by schudnąć trzeba jeść z głową. Wybierz zdrową dietę, połączoną z aktywnością fizyczną, zamiast leków czy suplementów diety, reklamujących się jako preparaty na zgubienie nadmiernych kilogramów.