Rozpoczynając sezon narciarski warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt oraz maści, zmniejszane ból, opuchnięcia i naciągnięcia mięśniowe. Jakie działanie ma maść rozgrzewająca? Co daje nam używanie maści chłodzącej? Dlaczego tak ważna jest rozgrzewka ciała?

Maści dla narciarzy - chłodząca czy rozgrzewająca? - zdjęcie

Spis treści

Rozgrzewka przed wyjściem na stok narciarski - dlaczego jest taka ważna?

Uprawianie sportu, zwłaszcza zimowego, może być dużym obciążeniem dla naszych mięśni i stawów. Rozpoczynając jazdę na stoku powinniśmy zadbać o prawidłową rozgrzewkę oraz

odpowiedni sprzęt narciarski, dopasowany do naszej wagi i wzrostu. 

 

Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna?

 

Jeśli prawidłowo rozgrzejemy mięśnie całego ciała, unikniemy ryzyka kontuzji, zwichnięcia czy złamania. Odpowiednie przygotowanie przyczynia się także do efektywniejszego treningu, pozwalającego na szybsze spalanie kalorii i lepsze wysmuklanie sylwetki. Pamiętajmy, by przed wyjściem na stok rozgrzać wszystkie mięśnie, ponieważ brak ćwiczeń powoduje wymuszanie nieprawidłowej mobilności ciała, przyczyniając się do licznych naciągnięć, zerwań czy naderwań tkanek mięśni. Do najpopularniejszych ćwiczeń zalicza się przede wszystkim: pajacyki, lekki trucht, krążenie biodrami, przysiady, wymachy ramion i nóg oraz brzuszki z odchylaniem nóg na boki. Wszystkie ćwiczenia możemy z łatwością wykonać w domku czy hotelu, tuż przed wyjściem na stok. Prawidłowa rozgrzewka ciała powinna trwać od 10 do 20 minut.

 

Odpowiednia rozgrzewka pozwoli na uniknięcie kontuzji ciała, ograniczając przymus stosowania preparatów medycznych w tym maści rozgrzewających i chłodzących.

Polecane produkty z arykułu

Działanie maści rozgrzewającej.

Regularne uprawianie sportów zimowych wiąże się z licznymi urazami i naciągnięciami tkanek mięśni w naszym ciele. Jeśli podczas zjazdów narciarskich dojdzie do wypadku, warto zastosować miejscowo rozgrzewającą maść o działaniu przeciwbólowym. Dlaczego?

 

Maści rozgrzewające powodują podrażnienia zakończeń nerwowych na skórze, rozszerzając naczynka krwionośne. Rozszerzone naczynka zwiększają ukrwienie naciągniętego obszaru ciała, przez co odczuwamy mniejszy ból. Zmniejsza się także opuchlizna i stan zapalny. Dodatkowym atutem maści jest rozluźnienie napięć mięśniowych oraz przykurczy mięśni. Maści dają przyjemny efekt ciepła, działając także relaksacyjne. Stosując maści rozgrzewające unikniemy wystąpienia zakwasów. Wielu narciarzy używa ich także jako pomoc w przygotowaniu mięśni przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

 

Jakie składniki powinny zawierać dobre maści rozgrzewające?

Capsicum oleoresin: olejek pieprzowy

Mentol

Olejek CDB

Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej

Olejki eteryczne

Kapsaicyna z dodatkiem papryczki chilli

MSM

Arnikę

 

Na rynku istnieje wiele rodzajów maści i balsamów rozgrzewających. Przed ich wyborem warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Działanie maści chłodzącej.

Maść chłodząca odpowiada za redukcję stanów zapalnych oraz zmniejszenia obrzęków i spuchnięć. Maści mają za zadanie aktywować receptory zimna z naszej skóry, wspierając regenerację stłuczonych obszarów. Działają przeciwbólowo oraz odprężająco. Przynoszą ulgę po ciężkim treningu czy naderwaniu mięśni. Stosowanie maści chłodzącej zaleca się u osób mających problemy z „ciężkimi nogami”, żylakami oraz opuchnięciami ciała. W składzie maści chłodzącej znajdziemy głównie mentol, eukaliptus, arnikę oraz olejek kamforowy, który działa przeciwzapalnie.

 

Maść chłodząca świetnie sprawdzi się u osób uprawiających zimowe sporty, ponieważ doskonale uśmierzy ból mięśni, stłuczeń i zwichnięć nabytych na stokach narciarskich.

Którą maść wybrać, by zmniejszyć ból?

 

Maści rozgrzewające i chłodzące mają podobne działanie - są stosowane przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco. Świetnie sprawdzą się u narciarzy, ponieważ przyspieszają regenerację mięśni oraz uśmierzają ból, wynikający z naciągnięć i drobnych urazów ciała. Działają miejscowo, dając szybki i zadowalający efekt.

 

Maści rozgrzewające doskonale sprawdzą się w obrębie stawów i pleców oraz podczas infekcji (można je stosować bezpośrednio na klatkę piersiową, wspomagając rekonwalescencję), natomiast maści chłodzące na opuchnięcia nóg, walkę z żylakami oraz po bardzo intensywnym treningu siłowym. Maści nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 12 roku życia, w okolicach nosa lub na zbyt duży obszar ciała. Dzienna aplikacja maści nie powinna przekraczać trzech razy.

Wybór odpowiedniej maści zależy od indywidualnych preferencji.