Serce stanowi najważniejszy element układu krążenia. Ta część ciała to bardzo wydajny mięsień, który odpowiedzialny jest za pompowanie krwi i jej transport w organizmie. Od jego stanu zależy nasze zdrowie, a także i życie. WHO zalicza choroby związane z sercem i układem krążenia do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Schorzenia serca są także najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Warto wziąć to pod uwagę i już dziś zadbać o mocne serce. Dbanie o dobry stan układu krążenia jest łatwiejsze, niż myślimy. Wystarczy zmienić w swoim życiu kilka nawyków…

Jak dbać o serce? Poznaj zdrowe nawyki. - zdjęcie

Spis treści

Stosuj dietę zdrową dla serca

Dla prawidłowego funkcjonowania serca należy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Bardzo ważne, żeby znalazły się w niej witaminy, mikro i makro elementy, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu – w tym naszego serca. Niezwykle istotne są zdrowe kwasy, których dostarczymy, załączając do diety ryby, orzechy, nasiona roślin, a także wysokiej jakości oliwy. Znaczną część zdrowej dla serca diety powinny stanowić warzywa i owoce. Unikajmy wysokoprzetworzonej żywności, która zwykle obfituje w tłuszcze trans. Ten rodzaj tłuszczów zatyka tętnice, podnosi poziom złego cholesterolu, co obciąża serce i negatywnie wpływ na jego pracę. Jeżeli chcesz, by Twoje serce było zdrowe, pożegnaj z jadłospisu fast foody, słone przekąski, margarynę i inne produkty mocno przetworzone.

Stres pod kontrolą dla mocnego serca

Stres ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Długotrwały stres wpływa również na stan serca. Podczas stresu produkowane są katechlaminy, które między innymi podnoszą ciśnienie tętnicze. Osoby żyjące w długotrwałym stresie częściej narażone są na nadciśnienie, ryzyko zawału, miażdżycy i innych schorzeń związanych układem krążenia. Żeby lepiej zadbać o serce, warto do swoich codziennych nawyków dodać ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Poświęcając nawet kilka minut w ciągu dnia, na świadomy relaks pozytywnie wpływamy na serce.

Suplementy na serce na wzmocnienie

Poza zbilansowaną dietą można także wzmacniać serce, dobierając odpowiednie suplementy diety na serce. Dostępne są produkty multiwitaminowe, które wzmacniają cały organizm, w tym układ krążenia i mogą być stosowane praktycznie w każdym wieku. Pozytywne działanie na serce ma także wiele ziół i naturalnych składników z roślin. Należy jednak pamiętać, że osoby leczące się kardiologicznie, powinny każdorazowo skonsultować dobór suplementów z lekarzem.

Miej serce pod kontrolą

Im szybciej zareagujemy na dolegliwości ze strony układu krążenia, tym szybciej możliwe będzie zdiagnozowanie ich i dobranie odpowiedniego leczenia przez lekarza. Dlatego warto mieć w domowej apteczce ciśnieniomierz, aby regularnie kontrolować cieśnienie. Systematyczny pomiar ciśnienia warto wykonywać już po 40 roku życia, w szczególności, jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Dbając o serce, nie zapominajmy także, że ważny jest ruch. Dla zdrowia serca i układu krążenia istotny jest nie tylko aktywny tryb życia, ale również nasze zwyczaje w pracy. Jeżeli mamy pracę siedzącą, pamiętajmy o regularnych przerwach, podczas których na chwilę zmienimy pozycję. Serce podziękuje nam za to zdrowiem przez długie lata!