Wszawica to dość powszechny problem, stale występujący na terenie całego świata. Dotyka najczęściej dzieci do 12 roku życia, ponieważ przebywają one w dużych skupiskach: w szkołach, żłobkach czy przedszkolach. Przenosi się w bardzo szybkim tempie. Jak rozpoznać wszawicę? Jak skutecznie się jej pozbyć?
Spis treści
Czym jest wszawica?
Wszawica to choroba pasożytnicza, rozwijająca się na skórze głowy. Charakteryzuje się biało-szarym i jasnobrązowym kolorem. Ma niewielki rozmiar: około 3mm, w związku z czym często jest niezauważalna i myląca z łupieżem. Żywi się krwią, wyssaną ze skóry głowy swojego żywiciela. Udowodniono, że jedna wesz żyje w naszych włosach około 30 dni i w tym czasie jest w stanie złożyć około 300 kolejnych gnid (jaj), które wykluwają się do 7 dni. Wszawica jest wywoływana przez wesz głowową. Bardzo szybko się porusza, pełzając po całej głowie.
Na początku choroba nie daje charakterystycznych objawów, dlatego ważne jest regularne oglądanie włosów, w celu zapobiegania szybkiemu rozprzestrzenianiu się.
Jakie są objawy wszawicy?
Najczęstszymi objawami wszawicy jest obecność żywych pasożytów na owłosionej skórze głowy. Po krótkim czasie pojawia się także uporczywe swędzenie oraz zmiany skórne (zaczerwienienia na linii włosów a także za uszami), powstałe przez ugryzienia. Poprzez drapanie powstają także nadkażenia bakteryjne, powodujące świąd i drobne ranki. Klasycznym objawem są także powiększone węzły chłonne, wyczuwalne poprzez dotyk ludzki.
Polecane produkty z arykułu
Jak skutecznie pozbyć się wszawicy?
Jeśli rozpoznamy pierwsze objawy wszawicy, powinniśmy jak najszybciej zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Im szybsza reakcja, tym większa skuteczność pozbycia się nieprzyjemnych pasożytów ze skóry głowy. Jeśli wykryjemy wszy u jednego członka rodziny, powinniśmy objąć profilaktycznym leczeniem całą rodzinę, a także zmienić pościel, ręczniki, koce, dywany, dywaniki oraz zdezynfekować lub wymienić szczotki do włosów czy grzebienie.
Możemy wyróżnić cztery preparaty i akcesoria do skutecznego zwalczania wszawicy:
- Szampony na wszy - świetnie sprawdzą się na krótkich włosach. W ich składzie znajdziemy oleje mineralne, które blokują dopływ powietrza wszom, przez co z łatwością się przyduszają.
- Lotiony - są idealne do długich włosów. Mają podobne działanie do szamponów, ponieważ szczelnie pokrywają wszy, blokując ich dalszy rozrost przez blokadę powietrza.
- Płyny - z łatwością niszczą wszawicę, zmniejszając ich przyczepność do skóry głowy i włosów.
- Grzebienie do wyczesywania - wspomagają pozbycie się wszawicy z włosów, poprzez ich dokładne zrzucanie.
Zwalczanie wszawicy nie jest trudnym procesem, jednak wymaga czasu i systematyczności. Nie bagatelizujmy problemu, sprawdzajmy regularnie głowy całej rodziny, zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolno - szkolnym.
Profilaktyka zapobiegania wszawicy.
Wszawica to choroba populacyjna, dotykająca nawet 50% dzieci. Poza klasycznymi metodami leczenia niechcianych pasożytów, ważne jest regularne sprawdzanie stanu głowy oraz wprowadzenie profilaktyki poprzez:
Edukację - uświadamiajmy najbliższą społeczność w zakresie leczenia oraz szybkiego rozpoznawania wszawicy.
Informowanie - informujmy daną instytucję o incydencie pojawienia się wszawicy u naszych dzieci. Zminimalizuje to ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w poszczególnych klasach czy grupach.
Wyrabianie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych: regularne sprawdzanie stanu głowy, dokładne mycie włosów oraz unikanie zamiany swoimi przedmiotami higienicznymi takimi jak: ręczniki czy szczotki do włosów.
Stosowanie preparatów zapobiegających wszawicy:
1. Aerozole - powodują nieprzyjazne środowisko dla pasożytów, w związku z tym rzadziej przedostają do skóry naszej głowy.
2. Gumki na wszy - są niezwykle skuteczne dzięki zawartości olejków eterycznych o bardzo intensywnym zapachu, odstraszającym pasożyty.