W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej podatni na rozwój infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Najlepszym rozwiązaniem na zminimalizowanie objawów kataru, kaszlu czy zapchanych zatok jest inhalacja. Dlaczego warto się inhalować? Jaki inhalator wybrać, do codziennego użytku w domowym zaciszu?

Przegląd inhalatorów - jakie urządzenie wybrać do codziennego użytku? - zdjęcie

Spis treści

Czym jest inhalacja i czy zawsze jest skuteczna?

Inhalacja to popularna metoda podaży leków wziewnych, wykorzystywana w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Może być stosowana zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci od 1 dnia życia. Główną zaletą stosowania inhalacji jest zmniejszenie skutków ubocznych, występujących przy doustnym podawaniu leków, ponieważ inhalacja nie wpływa na układ pokarmowy. Dodatkowo wspiera leczenie osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego: astmy czy alergii. Świetnie działa także na anginę lub oczyszczenie układu oddechowego u osób przebywających w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach.

 

Inhalacja najczęściej jest stosowana podczas:

Uporczywego kataru;

Kaszlu;

Chorób krtani;

Zatkanych zatok.

 

Do inhalacji wykorzystuje się sól fizjologiczną, połączoną z lekami wziewnymi,  przepisanymi przez lekarza prowadzącego. Stosowanie inhalacji zwiększa skuteczność leczenia, skracając okres rekonwalescencji podczas choroby. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, ponieważ aerozole podawane wziewnie działają miejscowo, nie wpływając w znacznym stopniu do naszego krwioobiegu.

Polecane produkty z arykułu

Rodzaje inhalatorów. Który wybrać do codziennego użytkowania?

Obecnie możemy wyróżnić trzy rodzaje inhalatorów:

 

Pneumatyczno-tłokowe, inaczej nazywane sprężarkowymi - są to urządzenia najczęściej wykorzystywane do domowego użytku. Mają wszechstronne zastosowanie, ponieważ obsługują wszystkie leki do nebulizacji, przepisywane na różnorodne schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych. W ich skład wchodzą: kompresor, pojemnik na leki oraz maska o różnej wielkości (dla dzieci i dorosłych).

 

Membranowe - inhalatory membranowe pompują płynne leki za pomocą wibrującej membrany, która rozbija płyn na cząsteczki pierwsze. Urządzenia te są bardzo wydajne, pozwalają na dostarczenie leku do układu oddechowego w prawie 100%.

 

Ultradźwiękowe - inhalatory ultradźwiękowe mają niewielki rozmiar. Nie posiadają kompresora, przez co są ciche. Świetnie sprawdzą się w podróży. Składają się z niewielkiej płytki grzewczej, która pod wpływem ładunków elektronowych wytwarza falę dźwiękową, rozbijającą leki na cząsteczki pierwsze, nadające się bezpośrednio do wdychania przez układ oddechowy.

 

Przy wyborze inhalatora powinniśmy zwrócić uwagę na parametr MMAD (pokazujący wielkość cząsteczek, które rozpraszają leki), głośność, ciągłość pracy, czas inhalacji wybranego roztworu, wygląd urządzenia oraz skład zestawu.

 

Przyjmuje się, że najlepszymi inhalatorami, stosowanymi do leczenia chorób górnych i dolnych dróg oddechowych w domowym zaciszu są inhalatory pneumatyczno-tłokowe. Obecnie na rynku jest bardzo dużo firm, oferujących tego typu urządzenia. Do najbardziej popularnych należą: Microlife, Pempa, Misure czy Little Doctor. Wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentów oraz dostępnego budżetu. 

Jak poprawnie wykonać inhalację?

Przed rozpoczęciem inhalacji warto sięgnąć po instrukcję dołączoną do urządzenia i poprawnie zamontować wszystkie elementy, znajdujące się w zestawie. Po podłączeniu wszystkich elementów powinniśmy wlać do plastikowego pojemniczka odpowiednią ilość przepisanego leku lub soli fizjologicznej. Następnie powinniśmy założyć maskę bądź ustnik i włączyć urządzenie/kompresor. W trakcie nebulizacji płyn zmienia się w mgiełkę, trafiając od razu do układu oddechowego. Zabieg nie powinien być przerywany do momentu skończenia wydobywania się mgiełki z pojemniczka. Inhalację powinno robić się w pozycji siedzącej.