Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa przypadłość, charakteryzująca się łuszczeniem i swędzeniem skóry. Występuje głównie u małych dzieci, jednak coraz częściej pojawia się także u osób dorosłych. Czym jest AZS? Czym są kwasy Omegą? Jaką rolę w leczeniu atopii stanowią kwasy Omega?

Kwasy Omega i ich wpływ na skórę atopową. - zdjęcie

Spis treści

Czym są kwasy Omega?

Kwasy Omega mają drogocenny wpływ na nasze zdrowie. Wspomagają budowanie żelaznej odporności, wspierają leczenie alergiczne i metaboliczne. Pomagają w walce z chorobami przewlekłymi, nowotworowymi, zaburzeniami hormonalnymi, w nadciśnieniu tętniczym oraz przy zmianach skórnych.

Kwasy Omega należą do grup nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT. Są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Możemy wyróżnić kwasy:

Omega 3;

Omega 6;

Omega 9.

Kwasy Omega występują w wielu produktach spożywczych: tłustych mięsach, olejach, pestkach, orzechach, owocach morza, tofu, migdałach, awokado, nasionach chia, siemieniu lnianym, kiełkach zbóż, ziarnach lnu i rzepaku czy w glonach, Dostępne są także w formie kapsułek, tabletek, olejów czy płynów. 

Polecane produkty z arykułu

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to bardzo częsta przypadłość, występująca głównie u niemowląt i małych dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Może pojawić się także u osób dorosłych. Uznaje się, że AZS to przewlekła i nawracająca choroba skóry, często dziedziczona po rodzicach. Charakteryzuje się uciążliwym świądem skóry, łuszczeniem, zaczerwienieniem, pieczeniem i wysypką. Zaostrza się głównie w sezonie jesienno-zimowym. Objawom AZS często towarzyszy astma, alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie spojówek. Nasilenie AZS wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza, nieodpowiednią pielęgnacją skóry czy alergią pokarmową.

 

Do przyczyn rozwoju i zaostrzenia atopowego zapalenia skóry mogą zaliczać się:

Zła jakość powietrza;

Przewlekły stres;

Nieodpowiednia dieta, wypełniona produktami alergizującymi typu: nabiałem krowim, jajami, orzechami, soją, pszenicą.

Alergeny: kurz, sierść zwierząt domowych, roztocza, pyłki;

Suche powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym;

Drażniące substancje chemiczne, znajdujące się w środkach myjących, piorących czy w kosmetykach;

Niewłaściwa pielęgnacja i nawilżanie skóry;

Brak odpowiedniej ilości witamin, minerałów i nawodnienia;

Wahania temperatur. 

 

Atopowe zapalenie skóry może objąć każde miejsce na ciele. Najcześciej zmiany są widoczne pod zgięciami łokci i kolan, na brzuchu oraz na dłoniach. U niemowląt rozwój choroby rozpoczyna się od okolic twarzy i skóry głowy, natomiast u dzieci między 3 a 12 rokiem życia choroba obejmuje obszary nadgarstków.  Objawy atopowego zapalenia skóry powodują bardzo duży dyskomfort, problemy ze spaniem oraz nawracające swędzenie, przyczyniające się do powstania krwistych ran i strupów.

W walce z atopowym zapaleniem skóry pomagają specjalistyczne kosmetyki, dieta eliminująca, leki oraz suplementy diety w tym kwasy Omega.

Jaki wpływ na skórę atopową ma suplementacja kwasami Omega?

Kwasy Omega mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie oraz ogólną kondycję ciała i skóry. Stanowią element budulcowy błony komórkowej. Przez spajanie wierzchniej warstwy skóry, zapobiegają stanom zapalnym, dlatego są chętnie wykorzystywane w leczeniu atopowego zapalenia AZS. Badania potwierdzają, że regularne przyjmowanie kwasów Omega zmniejsza suchość skóry oraz uciążliwy świąd i pieczenie. Kwasy Omegą mają działanie przeciwzapalne oraz wspierające cały układ immunologiczny. Zmniejszają ilość cytokin prozapalnych, działając nawilżająco na skórę od wewnątrz. Regularne stosowanie kwasów Omega zatrzymuje wodę w skórze, chroniąc ją przed nadmiernym wysuszaniem i bolącym pękaniem. Ponadto niwelują uczucie szorstkości i napięcia skóry. Kolejnym atutem regularnego przyjmowania kwasów Omega jest zmniejszenie rogowacenia naskórka.

Kwasy Omega są także wykorzystane jako jeden z podstawowych składników emolientów i kremów stosowanych do leczenia AZS, ponieważ posiadają drogocenne właściwości nawilżająco-natłuszczające.

 Odpowiednia pielęgnacja skóry przy chorobach AZS jest kluczowa. Stosowanie kwasów Omega chroni skórę, powodując, że staje się bardziej nawilżona, miękka i odporna na wszelkie uszkodzenia.