1. Starania o dziecko - jak się przygotować?

2. Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się do starań o dziecko. Poznaj ważne aspekty, które pomogą zwiększyć szanse na zdrową ciążę.

Porady dla przyszłych rodziców, staranie się o dziecko - zdjęcie

Spis treści

Jak przygotować się do starań o dziecko? Porady dla przyszłych rodziców. Przeczytajcie wspólnie

W życiu wielu par nadchodzi moment, w którym oboje pragną zostać rodzicami. Świadome planowanie ciąży wymaga odpowiedniego przygotowania, co jest istotne dla zdrowego rozwoju dziecka. Decydując się na powiększenie rodziny, pary często nie biorą pod uwagę możliwych trudności z poczęciem. Niepowodzenie w realizacji pragnienia posiadania potomstwa ma silny wpływ na stan psychoemocjonalny par. Może to prowadzić do zmian w funkcjonowaniu rodziny, frustracji oraz zwiększonego stresu. Jak przygotować się do starań o dziecko? O czym warto porozmawiać z partnerem lub partnerką? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Przygotowania do ciąży, czyli o ważnej roli kobiety i mężczyzny

Istotne jest, aby proces przygotowywania do ciąży lub ewentualnego leczenia niepłodności przechodzić wspólnie. Warto zauważyć, że w naszym społeczeństwie wciąż panuje błędne przekonanie, że przyczyna niepłodności zwykle leży po stronie kobiet. Współczesna medycyna coraz częściej podkreśla jednak, że jakość nasienia, badania przesiewowe oraz zdrowy styl życia przyszłego ojca mają znaczący wpływ na płodność i przebieg ciąży.

 

Płodność mężczyzn, podobnie jak kobiet, może ulegać zmianom w czasie i zależeć od czynników takich jak zanieczyszczenie środowiska czy styl życia. Na tym etapie warto przypomnieć również definicję niepłodności. Według współczesnej definicji WHO, niepłodność to niemożność zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia (3–4 razy w tygodniu) przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, bez używania środków antykoncepcyjnych. Na uwagę zasługuje fakt, że WHO zakwalifikowała niepłodność jako chorobę cywilizacyjną, która dotyka około 20% par w Polsce. 

 

W poszukiwaniu przyczyn warto zwrócić uwagę na badania naukowe, które wyraźnie pokazują, że styl życia ma ogromny wpływ na zdolności reprodukcyjne par. Zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz zdrowy tryb życia mają ogromne znaczenie. Szczególnie ważną rolę odgrywa kwas foliowy.

Stres a problemy z zajściem w ciąże - przedstawiamy główne zależności

Pomimo wielu informacji o szkodliwych skutkach stresu na nasz organizm, świadomość społeczna dotycząca wpływu stanu psychicznego na sukces w staraniach o potomstwo wciąż jest niewielka. Stres ma ogromne znaczenie dla płodności. U kobiet wysoki poziom stresu podnosi stężenie prolaktyny, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Może prowadzić do zaburzeń fazy lutealnej, czyli okresu, gdy śluzówka macicy przygotowuje się na implantację zarodka. Często powoduje cykle bezowulacyjne, krwawienia międzymiesiączkowe, zaburzenia miesiączkowania lub brak miesiączki. Poznanie technik radzenia sobie ze stresem oraz dbanie o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie zwiększają szanse na zajście w ciążę. Podobne zależności dotyczą mężczyzn. Długotrwały stres prowadzi do obniżenia stężenia testosteronu oraz zaburzeń w procesie powstawania i dojrzewania plemników.

Niezdrowe nałogi - alkohol i papierosy. Wrogowie płodności

Palenie papierosów ma druzgocący wpływ na płodność obu płci. U kobiet toksyny z dymu papierosowego docierają do jajników i niszczą komórki jajowe. Organizm eliminuje zdegenerowane komórki, aby zapobiec ich zapłodnieniu, co zmniejsza pulę komórek uczestniczących w cyklu owulacyjnym. U mężczyzn palenie powoduje uszkodzenie błon komórkowych, DNA oraz przyspiesza apoptozę, czyli obumieranie plemników. Alkohol jest kolejnym wrogiem płodności. Częste spożywanie alkoholu osłabia zdolność limfocytów do produkcji przeciwciał, co upośledza funkcje układu odpornościowego. To prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu, spadku wydolności i sprawności seksualnej.

Odpowiednia dieta i suplementacja - dlaczego są tak ważne?

Odpowiednie odżywienie jest niebywale ważne - wpływa na zapłodnienie, utrzymanie ciąży oraz narodziny zdrowego dziecka. Dlatego pary planujące powiększenie rodziny powinny szczególnie dbać o swoją dietę. Ważne jest, aby dieta była różnorodna i bogata m.in. w antyoksydanty (witaminy C i E). Istnieje również wiele badań dotyczących wpływu suplementacji, dlatego warto rozważyć uzupełnienie diety o składniki zawarte w odpowiednio dobranych suplementach. Należy unikać tłuszczów nasyconych, pochodzących z czerwonego mięsa oraz tłuszczów trans, ponieważ wykazują negatywny wpływ na zdrowie, w tym zmniejszają wchłanianie wielu składników mineralnych i witamin.

 

Najnowsze badania wykazują, że odpowiednie spożycie kwasów omega-3 (DHA) przez przyszłych rodziców ma wpływ na ich płodność. Cynk jest związany z produkcją testosteronu u mężczyzn, odgrywa ważną rolę w tworzeniu spermy oraz podtrzymywaniu żywotności plemników. Jednocześnie wpływa na płodność kobiet, w tym na dojrzewanie i jakość komórek jajowych. Innymi ważnymi substancjami dla płodności kobiety podczas planowania ciąży, a także dla zdrowia płodu, są kwas foliowy, który wspomaga podział wszystkich komórek oraz L-arginina, wspierająca układ rodny.

 

Odpowiednie przygotowanie do ciąży, w tym zdrowy styl życia, zarządzanie stresem oraz właściwa dieta i suplementacja, są istotne dla zwiększenia szans na poczęcie i zdrową ciążę.

 

 

 

Bibliografia:

 

  1. Piechowska J., RADZENIE SOBIE W SYTUACJACH TRUDNYCH PRZEZ KOBIETY Z OBCIĄŻONYM WYWIADEM POŁOŻNICZYM W OKRESIE OKOŁOPORODOWYM.
  2. SerwisZdrowie, Stres niszczy męską płodność, online: https://zdrowie.pap.pl/intymnosc/stres-niszczy-meska-plodnosc, dostęp: 27.05.24.
  3. Łepecka-Klusek C., i in., Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 2, 163-166.
  4. Serwis Zdrowie, Przyczyna niepłodności najczęściej leży po stronie kobiet?, online: https://zdrowie.pap.pl/fakty-i-mity/rodzice/przyczyna-nieplodnosci-najczesciej-lezy-po-stronie-kobiet, dostęp: 27.05.24.
  5. Garner TB, Hester JM, Carothers A, Diaz FJ. Role of zinc in female reproduction. Biol Reprod. 2021;104(5):976–94