Dolegliwości związane z bólem stawów i ich ograniczoną ruchomością są dość powszechne. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – często nakłada się na siebie działanie wielu czynników. Z pewnością duże znaczenie ma siedzący tryb życia, jaki prowadzi wiele osób. Bóle stawów mogą mieć podłoże zapalne lub być wywołane przez uszkodzenia mechaniczne. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, najczęściej reagujemy w momencie, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe, co oznacza zaawansowany stan zapalny lub kontuzję w rozwiniętym stadium. Czy można tego uniknąć? Zdecydowanie tak! Żeby zadbać o zdrowe stawy, warto przyjrzeć się swoim nawykom, trybowi życia, przeprowadzić odpowiednie badania i wdrożyć działania profilaktyczne. Stosując odpowiednią strategię, możesz cieszyć się życiem bez bólu stawów i w pełnej sprawności.

Jak dbać o zdrowe stawy? Dieta, wzmocnienie, suplementy. - zdjęcie

Spis treści

Dlaczego stawy bolą? Przyczyny bólu stawów.

Stawy stanowią ruchome połączenia pomiędzy kośćmi o odpowiednim dopasowaniu do siebie. Za prawidłową pracę stawów odpowiedzialne są m.in.: chrząstka stawowa i maź stawowa. Dla dobrego funkcjonowania stawów nie bez znaczenia są także ścięgna, więzadła, jak i przyczepy mięśni. Jak już wspomnieliśmy, schorzenia stawów możemy podzielić na te, wywołane chorobami układowymi i te, które są skutkiem urazów mechanicznych. Najczęstszymi chorobami zagrażającymi stawom są reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów oraz choroby zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Jednak bardzo często przyczyną dolegliwości stawów jest nieprawidłowa dieta, otyłość, brak ruchu – lub wręcz przeciwnie – zbyt intensywna aktywność fizyczna i przeciążenie organizmu. Utrzymujące się przez lata zaburzenia w działaniu stawów mogą zwiększać ból, a także doprowadzić do trwałych zwyrodnień i ograniczeń ruchowych.

Najbardziej narażonymi na uszkodzenia stawami są te, które poddawane są największym przeciążeniom na co dzień. Możemy zaliczyć do nich stawy kolanowe, stawy kręgosłupa oraz stawy biodrowe.

Zadbaj o zdrowe stawy – sprawdzone sposoby

Leczenie chorób stawów jest trudne i nie zawsze jest efektywne. Zaawansowane zwyrodnienia i uszkodzenia stawów często wiążą się z koniecznością interwencji chirurgicznej i długotrwałą rehabilitacją. Dlatego jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, narażonej na urazy stawów albo zauważyliśmy u siebie pierwsze niepokojące objawy, warto podjąć szereg działań profilaktycznych. 

Ruch i prawidłowa masa ciała dla zdrowych stawów

Kluczowe jest zmniejszenie obciążeń, na które narażone są stawy każdego dnia. Z każdym nadprogramowym kilogramem ciała obciążenia te się zwiększają. Dlatego jeżeli chcemy żyć bez bólu i zadbać o zdrowe stawy, warto wdrożyć w nasze życie zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki którym utrzymamy prawidłową masę ciała. Wsparciem dla naszych stawów są mięśnie – zadbajmy o ich systematyczną pracę i rozwój, aby naszym stawom było lżej. Do tego regularna aktywność fizyczna ułatwi utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także minimalizuje zachorowanie na wiele chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Najlepsza będzie aktywność fizyczna o umiarkowanej formie – marsz, jazda na rowerze, ćwiczenia ogólnorozwojowe, pływanie.

Zbilansowana dieta i suplementy diety dla mocnych stawów

Nasze działania mające na celu wzmocnienie stawów powinny być kompleksowe. Poza ruchem zadbajmy o prawidłowe żywienie. Zbilansowana dieta, bez przetworzonych produktów, zawierająca dużo warzyw, owoców i produktów bogatych w wapń oraz kwasy Omega, to absolutna podstawa. Bardzo ważne w diecie jest białko, które jest budulcem mięśni. Minerały i witaminy doskonale wspierają regenerację i zdrowie stawów, kości i mięśni. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych – szczególnie w przypadku wcześniejszych niedoborów, czy nieprawidłowych nawyków żywieniowych w przeszłości. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy na stawy zawierające składniki pozytywnie wpływające na kondycję i funkcjonowanie stawów. Najlepsze działanie mają preparaty na stawy zawierające wyciągi z naturalnych składników – są one lepiej przyswajane przez organizm, co przekłada się na skuteczniejsze działanie.

Wybierając suplementy na stawy, warto sięgnąć po preparaty z witaminą D. Jej suplementację należy zapewnić szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy zmniejszony dostęp do słońca. Dostateczny poziom witaminy D pozwala utrzymać mocne kości i sprawne stawy. Nie mniej ważna jest witamina C – choć zwykle kojarzymy ją z leczeniem przeziębień, to warto wspomnieć o jej pozytywnym wpływie na zdrowie stawów.  Witamina C jest niezbędna organizmowi do wytwarzania kolagenu i lepszej regeneracji tkanek. Jednym ze składników, który także wspiera dbanie o zdrowe stawy, jest glukozamina. Substancja ta ma właściwości przeciwzapalne i wspiera produkcję kolagenu. Glukozamina działa na stawy uelastyczniająco, poprawiając ich ruchomość i pracę. Dla wsparcia stawów warto także sięgnąć po preparaty zawierające kolagen i kwas hialuronowy.

Pamiętajmy, że sprawne stawy są niezwykle istotne, aby żyć i funkcjonować na co dzień bez bólu i ograniczeń ruchowych. Prowadząc zdrowy tryb życia, sprawimy, że nasze stawy będą sprawne przez długie lata.