Łysienie androgenowe to populacyjna choroba z obszarów dermatoz. Charakteryzuje się nadmiernym wypadaniem włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyjmuje się, że jest to schorzenie typu męskiego, ponieważ wpływ na wypadanie włosów i zaburzanie funkcjonowania mieszków włosowych mają męskie hormony płciowe: androgeny. Schorzenie występuje także u kobiet, w sytuacji gdy zostaje zaburzona ich praca hormonalna (głównie w okresie menopauzy).

Czym jest łysienie androgenowe? Jakie są przyczyny tego schorzenia i jak sobie z tym radzić?

Androgenowe wypadanie włosów - zdjęcie

Spis treści

Łysienie androgenowe - czym jest?

Androgenowe łysienie jest uznawane za schorzenie chorobowe, powodujące nieodwracalną utratę włosów. Związane jest z procesem miniaturyzacji: zmniejszania oraz osłabiania mieszków włosowych. Jest spowodowane nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteronu DHT(męski hormon testosteronu). Dotyczy głównie mężczyzn, jednak problem jest zauważalny także u kobiet.  Jedną z głównych przyczyn schorzenia jest predyspozycja genetyczna.

 Androgenowego wypadania włosów nie można wyleczyć, jedynie zmniejszyć niepożądane objawy oraz osłabić proces.

Przyczyny androgenowego wypadania włosów:

Główną przyczyną androgenowego wypadania włosów jest genetyka, a dokładnie wrażliwość organizmu na związek chemiczny: Dihydrotestosteron DHT.

Dihydrotestosteron jest powiązany z receptorem androgenowym mieszków włosa, w wyniku czego aktywowany jest gen, odpowiadający za zmianę dużych mieszków włosa w zminimalizowane. Wynikiem tego procesu jest osłabienie aktywnego wzrostu włosów, przez co mieszki są osłabione, cienkie i krótkie. Jeśli przypadłość wystąpiła u jakichkolwiek członków rodziny szczególnie w lini mężczyzn, zwiększa się szansa zachorowania na łysienie w następnych pokoleniach.

Potęgowaniem procesu łysienia może być także łojotok skóry głowy i zbyt duże napięcie mięśni przy skórze.

Kolejną przyczyną łysienia adrogenowego jest stres, a także dieta uboga w witaminy i minerały oraz niezdrowy styl życia.

 

Co powinno Cię zmartwić gdy zobaczysz nadmiernie wypadające włosy?

Zdrowy człowiek posiada około sto tysięcy włosów a traci ich dziennie około 50-100. Na cykl życia włosów składają się trzy fazy: anagenowa, katagenowa i telogenowa. Faza anagenowa to faza aktywnego wzrostu włosów. Etap ten trwa od dwóch do sześciu lat. Faza katogenowa to faza przejściowa (wydłużająca włosy), trwająca zwykle około dwóch tygodni. Ostatnim etapem jest faza telogenowa, czyli faza spoczynku, w której cieńszy włos obumiera i samoistnie wypada. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim nadmierne ilości wypadających włosów, które pojawiają się bez uzasadnionej przyczyny. W takim wypadku warto udać się do lekarza po głębszą diagnostykę lub zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę czy suplementację.

Jakie są objawy łysienia androgenowego?

 

U mężczyzn:

Łysienie androgenowe u mężczyzn jest zauważalne głównie w wieku 50-60 lat i dotyka prawie 50% populacji. Pierwsze symptomy są widoczne w wieku dojrzewania, gdy linia włosów przy skroniach wyraźnie cofa się do czubka głowy. By określić skalę i zaawansowanie choroby wykorzystuje się numerację Hamiltona i Norwooda, zawierającą 7 stopni postępu łysienia. Stopień 1 oznacza delikatne i mało widoczne cofanie się lini włosów przy skroniach, natomiast skala 7 wskazuję całkowite wyłysienie przy czubku głowy i na skroniach. Przy początkowej fazie choroby możemy zauważyć także charakterystyczne zakola, pogłębiające się z czasem.

 

U kobiet:

Androgenowe łysienie u kobiet przyjmuje zupełnie inny charakter niż u mężczyzn. Początkowo możemy zauważyć delikatne cofanie się całej lini włosów oraz przerzedzenie do części potylicznej. Efektem są cienkie włosy z widocznymi pustymi plackami. Łysienie występuje najcześciej w okresie i po menopauzie oraz w trakcie chorób wynikających z zaburzenia pracy hormonalnej, tj: PCOS, w chorobie Cushinga czy przy guzach nadnerczy i jajników.

Wypadanie androgenowe u kobiet występuje głównie w wieku 60-70 lat i dotyka 40-50% populacji.

Leczenie łysienia androgenowego.

W celu diagnostyki łysienia androgenowego należy udać się do dermatologa, trychologa lub kosmetologa. Po prawidłowej diagnozie lekarz zaleci odpowiednie leczenie i kurację, by zniwelować niepożądane objawy choroby. Najczęściej zlecony zostaje przeszczep włosów, zabiegi kosmetyczne czy specjalistyczne leki.

Nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy w domowym zaciszu. Preferowane jest delikatne oczyszczanie, a także stosowanie wcierek czy olejków przyspieszających porost włosów i wzmacniających cebulki od środka. Warto odstawić także wszelkie suszarki, prostownice czy lokówki.