Odpieluchowanie malucha to bardzo ważny etap w jego rozwoju. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim konsekwentność, a także cierpliwość i brak nacisku ze strony rodziców. Często zastanawiamy się jaki moment do rozpoczęcia odpieluchowania jest najlepszy. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, a zbyt wczesny nacisk może skończyć się niepowodzeniem i niepotrzebnym stresem.

Odpieluchowanie - kiedy jest na to najlepszy moment? - zdjęcie

Spis treści

Jakie są oznaki gotowości dziecka do odpieluchowania?

 

Oznak gotowości dziecka do odpieluchowania jest bardzo wiele. Możemy je zauważyć najczęściej pomiędzy 18 a 36 miesiącem życia.

 

Aby odpieluchowanie zakończyło się sukcesem, dziecko powinno wykazywać trzy oznaki gotowości: fizyczną, poznawczą i emocjonalną.

 

Możemy zaliczyć do nich:

 

  • Stabilne siedzenie i chodzenie;
  • Umiejętność pokazania poszczególnych fragmentów ciała, np: głowy, brzucha czy nóg;
  • Sygnalizacja potrzeb: dziecko potrafi zakomunikować, że jest głodne, chce pić czy łapie się za pampersa, kiedy chce siku;
  • Potrafi pokazać, że pielucha jest mokra;
  • Ma świadomość do czego służy nocnik, chętnie na nim siada oraz rozumie pytania o swoje potrzeby fizjologiczne:
  • Wzrastająca pojemność pęcherza moczowego: pieluszka dziecka pozostaje sucha przez dłuższy czas.

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

 

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia odpieluchowania jest kupno odpowiedniego nocnika, wpisującego się w preferencje malucha. Ważne, by nocnik nie był zbyt wysoki. Dziecko powinno dotykać stopami podłoża, przez co zachowa wygodną i bezpieczną dla siebie pozycję.

 

Kolejnym etapem jest zapoznanie i podjęcie próby siadania poprzez zabawę. Następnie nauka właściwa - częste sadzanie, gdy tylko dziecko zaczyna komunikować swoje potrzeby fizjologiczne.

 

Ostatnim etapem jest zdjęcie pampersa i stopniowe wydłużanie czasu chodzenia w majteczkach. Warto zacząć odpieluchowanie w miesiącach letnich z uwagi na mniejszą ilość zakładanych ubrań.

 

Pamiętajmy, że sam wiek malucha nie powinien stanowić wyznacznika w gotowości do odpieluchowania, to Ty wiesz najlepiej na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko.

Polecane produkty z arykułu

Ile trwa odpieluchowanie?

 

Proces odpieluchowania powinien przebiegać stopniowo i zależy przede wszystkim od dziecka. Może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Ważne, by nie naciskać i uzbroić się w cierpliwość.

 

Rodzicu - nie krzycz na dziecko, nie wywieraj presji i nie zawstydzaj za niepowodzenia czy wpadki. Wsparcie i odpowiednie nastawienie to klucz do sukcesu.

Jakie akcesoria sprawdzą się najlepiej?

 

Podczas procesu odpieluchowania warto wyposażyć się w funkcjonalne i przydatne akcesoria. Dla osób podróżujących ciekawym gadżetem jest składany nocnik przenośny z jednorazowymi wkładami lub nakładki na sedes. Można wyposażyć się także w majteczki treningowe, które zatrzymują mocz w środku i pozwalają bezpiecznie przejść z pampersa do majteczek bawełnianych. Dostępne są także woreczki na przemoczoną bieliznę.

 

Warto mieć przy sobie także zdrową przekąskę jako nagrodę - dziecko będzie wtedy zmotywowane do działania a rodzic zadowolony z efektów.

Warto mieć przy sobie także zdrową przekąskę jako nagrodę - dziecko będzie wtedy zmotywowane do działania a rodzic zadowolony z efektów.