Kolagen to naturalny budulec tkanki łącznej, mięśni, skóry, włosów czy paznokci. Odpowiada także za budowę naczyń krwionośnych i serca. To dzięki niemu nasze ciało staje się elastyczne, sprężyste i pięknie nawilżone. Zdrowy wygląd skóry nie wymaga stosowania drogich kremów, zabiegów medycyny estetycznej czy obciążającego makijażu. Taki efekt można uzyskać znacznie prościej!

Zastanawiasz się jaki kolagen wybrać by wzmocnić swoje ciało od środka? To prostsze niż myślisz. Poznaj sprawdzone sposoby na zdrową, lśniącą i jędrną skórę.

Kolagen - Twoje źródło piękna! - zdjęcie

Spis treści

Czym jest kolagen i skąd się bierze?

Kolagen to białko zwierzęce, znajdujące się w skórze właściwej oraz stawach zwierząt. To także główny składnik w strukturze naszej skóry. Znajdziemy go przede wszystkim w produktach i suplementach wytwarzanych na bazie żelatyny wieprzowej, golonce, podrobach, galaretce czy w przetworzonych produktach mięsnych (salcesonie).

Od wielu lat poziom kolagenu w organizmie człowieka znacznie się zmniejsza, doprowadzając do szybszych oznak starzenia się skóry. Wpływa na to także zła dieta, pęd życia codziennego, brak odpowiednich suplementacji witamin i minerałów, a także nadmierne promieniowanie ultrafioletowe, dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości kolagenu w naszym ciele.

Jak suplementować kolagen?

Obecnie na rynku znajduje się ogromna gama produktów bogatych w naturalny kolagen, zarówno w formie tabletek, kapsułek, płynu, proszku do picia czy w pożywieniu.

Świadomość konsumentów odnośnie jego wartości i korzyści zdrowotnych ciągle się zwiększa, przez co jest chętnie wybierany w każdej grupie wiekowej. Badania pokazują, że średnia dzienna dawka kolagenu powinna wynosić około 4-5 gramów (4000-5000mg). Suplementacja zależy od indywidualnych preferencji.

 

Jakie efekty daje codzienna suplementacja kolagenu?

Zapewnienie odpowiedniej ilości kolagenu w naszym organizmie przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji ruchowej i stawowej. Ponadto pozytywnie wpływa na kości i chrząstki, dzięki czemu zmniejsza się podatność na złamania, zwichnięcia czy urazy. Kolejnym atutem jest elastyczna i sprężysta skóra. Kolagen wpływa także na lśniącą cerę, dając nam antidotum na przedłużenie młodości. Efekty widać także na paznokciach czy szybszym zabliźnianiu i gojeniu się skóry po przebytych operacjach w tym cięciu cesarskim.

Jak pobudzić naturalną produkcję kolagenu?

Aby pobudzić naturalną produkcję kolagenu powinniśmy wprowadzić regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednio nawadniać organizm (100ml wody na każdy kilogram ciała).

 

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Niedobór kolagenu możemy zaobserwować przede wszystkim na naszej skórze, która staje się wiotka, odwodniona i traci na jędrności. Szybciej uwypuklają się zmarszczki na twarzy a włosy zaczynają nadmiernie wypadać i siwieć. Odczują to także sportowcy, ponieważ mięśnie wolniej się regenerują, zwłaszcza po ciężkim treningu.

Osoby zmagające się z niedoborem kolagenu mają także problemy żołądkowo-jelitowe, ponieważ często dochodzi do zespołu nieszczelnego jelita a w jego konsekwencji stan zapalny czy infekcje.

 O utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu w organizmie powinny zadbać także osoby starsze, ponieważ ich stawy są bardziej podatne na uszkodzenia.

 Budowanie zdrowych nawyków to długotrwały proces - zacznij zmiany na lepsze już dziś!