W każdym domu powinna znajdować się dobrze wyposażona apteczka. Powinna zawierać ona niezbędne środki opatrunkowe, plastry, bandaże, kompresy. Warto umieścić w niej również podstawowe leki o szerokim spektrum działania – leki przeciwzapalne, przeciwbólowe na problemy żołądkowe i biegunkę. Oczywiście nie zapominajmy umieścić w apteczce stałych leków przyjmowanych przez członków rodziny, przepisanych przez lekarza oraz suplementów diety, które dołączamy do naszej diety. Poza wymienionymi elementami warto apteczkę domową wyposażyć w kilka sprzętów medycznych. Jaki sprzęt medyczny będzie przydatny? Czym powinien się charakteryzować? Jak wybrać najlepszy model? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jaki sprzęt medyczny warto mieć w domu? - zdjęcie

Spis treści

Diagnostyka, czyli dlaczego warto badać się w domu?

Nie bez powodu popularne jest powiedzenie, że „lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. Lekarze są zgodni, że profilaktyka i diagnostyka jest niezwykle istotna dla procesu leczenia. Im szybciej zarejestrujemy pierwsze niepokojące nas objawy, tym wcześniej możemy wybrać się do odpowiedniego specjalisty i rozpocząć leczenie. Kiedy warto badać się w domu? Sygnałem powinny być wszelkie niepokojące symptomy – używając odpowiedniego sprzętu medycznego, możemy od razu zmierzyć temperaturę lub ciśnienie i przekonać się, czy są powody do niepokoju.

Sprzęt medyczny, który warto mieć, to oczywiście nie tylko urządzenia diagnostyczne. To także sprzęt, który pomaga w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, zwiększający nasz komfort i poprawiający samopoczucie.

Polecane produkty z arykułu

Ciśnieniomierz – miej ciśnienie pod kontrolą!

W przypadku osób ze zdiagnozowanymi chorobami układu krążenia, lekarz często zaleca systematyczny pomiar ciśnienia i zapisywanie wyników. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz do pomiaru ciśnienia krwi. W taki sprzęt medyczny powinny zaopatrzyć się także osoby będące w grupie ryzyka chorób układu krążenia lub nadciśnienia tętniczego. W sprzedaży dostępne są dwa typy ciśnieniomierzy – manualne i automatyczne. Do samodzielnego użytku w domu najlepiej sprawdzi się ciśnieniomierz automatyczny. Na co zwrócić uwagę wybierając ten sprzęt medyczny do domu? Część modeli ciśnieniomierzy jest półautomatyczna – w przypadku ciśnieniomierzy półautomatycznych powietrze jest pompowane ręcznie do mankietu za pomocą specjalnej pompki. W modelach automatycznych mankiet pompowany jest przez urządzenie, więc możemy mieć pewność, że badanie zostanie dobrze wykonane.

Ciśnieniomierze mogą też różnić się pod względem miejsca pomiaru – dostępne są nadgarstkowe i naramienne. Dokładniejszy pomiar uzyskamy, używając modelu naramiennego, dlatego jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania, to warto zdecydować się właśnie na ten typ urządzenia. Ciśnieniomierze nadgarstkowe mają znacznie mniejsze rozmiary, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w podróży, nie zajmując zbyt dużo miejsca w bagażu. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są też dobrą alternatywą dla osób, które mają ograniczoną ruchomość, i stosowanie w ich przypadku ciśnieniomierza naramiennego byłoby wręcz niemożliwe. Podczas wyboru ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę czy posiada on technologię MAM, dzięki której wynik jest bardzo precyzyjny (wynik podany jest na podstawie trzech wykonanych bezpośrednio po sobie pomiarów). Wiele ciśnieniomierzy ma takie funkcje dodatkowe, jak czujnik ruchu, pomiar tętna, a także możliwość zapisywania wyników danego użytkowania i przesyłania ich do odpowiedniej aplikacji.

Zadbaj o komfortowe oddychanie – inhalatory i oczyszczacze powietrza

Jednymi z częściej występujących dolegliwości są infekcje dróg oddechowych. W ich przebiegu pojawia się kaszel katar i trudności z oddychaniem. Dla złagodzenia objawów choroby i skuteczniejszego podania leków zaleca się stosowanie inhalatora (zwanego także nebulizatorem). Szczególnie polecane jest używanie w leczeniu chorób dróg oddechowych u bardzo małych dzieci. Podanie leków w formie wziewnej zapewnia lepsze wchłanianie się leków, a także zminimalizowanie skutków ubocznych. Inhalatory stosowane są również przez osoby cierpiące na astmę i mukowiscydozę. Jeżeli inhalator ma posłużyć całej rodzinie, warto wybrać model, zawierający maseczki różnych rozmiarów, umożliwiające stosowanie przez dzieci w różnym wieku i dorosłych.

Dla poprawy oddychania ważne jest nie tylko podanie leków poprzez inhalację, ale również zapewnienie czystego powietrza o odpowiedniej wilgotności. Niezwykle pomocne będą w tym oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza.  Pierwsze urządzenie wyposażone jest w specjalistyczne filtry, które wyłapują z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, kurz i alergeny. Taki sprzęt z pewnością przyda się w zimą, gdy na zewnątrz jest problem ze smogiem i w okresie pylenia. Innym problemem jest zbyt suche powietrze w naszych domach. To często powoduje podrażnienie śluzówek, ich obrzęk i nasilenie się objawów infekcji, lub alergii – szczególnie u najmłodszych domowników. Dlatego warto zakupić do domu nawilżacz powietrza, z którym zadbamy o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. To poprawi komfort życia i ochroni naszą rodzinę przed podrażnieniami górnych dróg oddechowych.

Zestaw do skutecznej walki z przeziębieniem – termometr, koc elektryczny, irygator

Czasem niewinne przeziębienie może nas kompletnie rozłożyć i uziemić w łóżku. Dlatego warto mieć w zanadrzu kilka sprzętów medycznych, które ułatwią i przyspieszą naszą walkę z infekcją. Po pierwsze: termometr! Najpraktyczniejsze są termometry bezdotykowe, przy pomocy których z łatwością zmierzymy temperaturę również u najmłodszych pacjentów. Warto wybrać model sprawdzonej firmy, aby pomiar był rzetelny i dokładny. Przeziębieniu często towarzyszy uciążliwy katar. W walce z nim przyda się irygator, dzięki któremu przepłuczemy jamę nosa, oczyścimy ją i właściwie nawilżymy. Irygator jest nieoceniony podczas leczenia zapalenia zatok – przynosi dużą ulgę w bólu i oddychaniu. Poza lekami i witaminami podczas infekcji wirusowej warto pamiętać po prostu o wypoczynku – najlepiej wygrzać się pod kocem elektrycznym i wracać czym prędzej do zdrowia!