Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to spore wyzwanie. Odpowiednia kontrola uzębienia oraz pilnowanie systematycznego mycia jamy ustnej znacząco wpływają na zdrowie zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych. Jak wyrobić nawyki codziennego mycia zębów? Jaką ilość fluoru wybrać, by zapobiec rozwojowi próchnicy? Która szczoteczka do zębów jest najbardziej rekomendowana przez stomatologów?

Jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci? - zdjęcie

Spis treści

Kiedy zacząć myć zęby u dzieci?

O prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci powinniśmy dbać od pierwszych dni życia, ponieważ wraz z przyjmowaniem pokarmu, niemowlak jest narażony na rozwój próchnicotwórczy. Proces mycia dziąseł u noworodków nie jest skomplikowany - wystarczy przetrzeć je ciepłą wodą za pomocą specjalnej nakładki na palec lub wilgotnej gazy. Po pojawieniu się pierwszych ząbków mlecznych należy wybrać miękką szczotkę, zakończoną gryzakiem, następnie zmieniać ją, zgodnie z preferencjami i wytycznymi wiekowymi.

Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.

W pierwszych dwóch latach życia, dziecko traktuje mycie zębów jako zabawę, dlatego warto nauczyć je systematyczności i poczucia obowiązku od samego początku. Jak to zrobić?

 

Wyznacz zasady!

Zasady są bardzo ważne. Naucz dziecko mycia zębów po każdym posiłku. Zachęcaj je do tego poprzez zabawę i wspólną interakcję.

 

Wypracujcie wspólnie nawyk picia wody!

Nauczenie dziecka picia wody to klucz do sukcesu. Słodkie napoje sprzyjają powstawaniu próchnicy nazębnej, ubytków oraz żółknięciu. Natomiast woda wypłukuje resztki jedzenia z zębów, oczyszczając szkliwo. Nie ma także w swoim składzie nadmiernej ilości cukru oraz barwników.

 

Jeśli dziecko jest gotowe, nie wydłużaj podawania papkowatego pokarmu.

Szczęka Twojego dziecka pracuje lepiej, gdy zaczyna gryźć pokarmy stałe. Jeśli dziecko jest gotowe do podawania większych kawałków jedzenia - nie zwlekaj. Papkowata konsystencja jedzenia często pozostaje na ząbkach, sprzyjając rozwojowi próchnicy.

 

Ogranicz używanie smoczka!

Smoczki ograniczają rozwój prawidłowego zgryzu u niemowląt i małych dzieci. Nie podawaj smoczka przez cały dzień. Ogranicz to do absolutnego miniumum - do zasypiania lub uspokajania.

 

Dbaj o mleczaki! Nie zapominaj o systematycznych wizytach u stomatologa.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w wyglądzie zębów mlecznych u Twojego dziecka to udaj się jak najszybciej do stomatologa dziecięcego. Nie zwlekaj, ponieważ niewyleczone mleczaki, wpływają na zalążki zębów stałych, psując je od środka. Zęby mleczne warto kontrolować raz na pół roku.

Polecane produkty z arykułu

Jaką ilość fluoru wybrać, by zapobiec rozwojowi próchnicy?

Skuteczna walka z próchnicą u dzieci wymaga systematycznego mycia zębów pastą z fluorem. Ilość fluoru oraz rodzaj pasty dostosowuje się do indywidualnych potrzeb oraz wieku dziecka. Jaka jest zatem bezpieczna dawka fluoru?

 

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej bezpieczna ilość fluoru, którą możemy nałożyć na szczoteczkę dla dziecka wynosi:

 

Dzieci poniżej 2 lat: śladowa ilość pasty ze stężeniem do 1000ppm, nakładana na miękka szczotkę bądź nakładkę na palec;

 

Dzieci w wieku 2-5 lat: używanie pasty o stężeniu do 1000ppm, nakładanej na szczoteczkę do zębów w wielkości ziarna grochu;

 

Dzieci powyżej 6 roku życia - zaleca się nakładanie 1-2 cm pasty na szczoteczkę do zębów o stężeniu nie większym niż 1450 ppm.

Która szczoteczka do zębów jest najbardziej rekomendowana przez stomatologów?

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne najbardziej rekomenduje szczoteczki soniczne, ponieważ

posiadają one najwyższą skuteczność w procesie usuwania płytki nazębnej. Dodatkowo emitują ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, precyzyjnie usuwając resztki jedzenia z zębów. Świetnie sprawdzą się także do higieny nadwrażliwych zębów, nie uszkadzając dziąseł i nie powodując krwawienia. Kolejnym atutem jest skuteczne usuwanie bakterii z powierzchni szkliwa oraz delikatny masaż dziąseł, zmniejszający skłonności do stanów zapalnych.

 

Istnieje wiele rodzajów szczoteczek sonicznych z różnorodnymi trybami pracy. Wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb oraz nadwrażliwości dziąseł.