Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest zakażeniem bakteryjnym przenoszonym przez kleszcze. Jest to poważne schorzenie, które może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowane i odpowiednio leczone. W artykule omówimy, czym jest borelioza, jakie są jej objawy oraz jak można się przed nią skutecznie chronić.

Borelioza : Jak się chronić przed tą groźną chorobą - zdjęcie

Spis treści

Co to jest borelioza?

Borelioza jest wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi, które przenoszą się na ludzi poprzez ukąszenia zainfekowanych kleszczy. Najczęściej spotykane są kleszcze z rodzaju Ixodes, znane również jako kleszcze pospolite.

Objawy boreliozy

Objawy boreliozy mogą być bardzo zróżnicowane i często są trudne do zdiagnozowania. Najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący (erythema migrans), który pojawia się w miejscu ukąszenia kleszcza. Jest to czerwony wysypka, która może się powiększać, tworząc charakterystyczny pierścień.

Inne objawy mogą obejmować:

 • Gorączkę, dreszcze, bóle głowy
 • Bóle mięśni i stawów
 • Zmęczenie
 • Sztywność karku
 • Objawy neurologiczne (np. paraliż nerwu twarzowego, problemy z pamięcią)
 • Problemy z sercem

Jeśli borelioza nie zostanie wcześnie zdiagnozowana, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów, problemy neurologiczne czy kardiologiczne.

Jak można zarazić się boleriozą?

Do zakażenia boreliozą dochodzi poprzez ukąszenie zainfekowanego kleszcza. Kleszcze te są najczęściej spotykane w lasach, na łąkach, w wysokiej trawie i krzakach. Największe ryzyko ukąszenia występuje w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Jak się chronić przed boreliozą?

Ochrona przed boreliozą opiera się przede wszystkim na zapobieganiu ukąszeniom kleszczy. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak można się chronić:

 1. Unikanie miejsc zamieszkiwanych przez kleszcze: Jeśli to możliwe, unikaj chodzenia w wysokiej trawie, na nieużytkach, w gęstych lasach czy na niekoszonych łąkach.
 2. Noszenie odpowiedniego ubrania: Wybierając się w rejony, gdzie mogą występować kleszcze, zakładaj długie rękawy, długie spodnie, skarpety oraz zamknięte buty. Najlepiej jest wybierać jasne kolory, na których łatwiej zauważyć kleszcze.
 3. Stosowanie repelentów: Używaj środków odstraszających kleszcze zawierających DEET, pikarydynę lub olejek eukaliptusowy. Repelenty te można stosować na skórę oraz na ubrania.
 4. Sprawdzanie ciała po powrocie do domu: Po powrocie z terenów, gdzie mogą występować kleszcze, dokładnie obejrzyj swoje ciało. Szczególną uwagę zwróć na miejsca, gdzie kleszcze lubią się chować, takie jak pachy, pachwiny, kolana, kark i za uszami.
 5. Usuwanie kleszczy: Jeśli znajdziesz na sobie kleszcza, usuń go jak najszybciej. Użyj pęsety, aby uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i delikatnie, ale stanowczo, wyciągnij go. Unikaj miażdżenia kleszcza. Po usunięciu kleszcza, zdezynfekuj miejsce ukąszenia.
 6. Zabezpieczanie domowych zwierząt: Jeśli masz psa lub kota, pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ich sierść i skórę. Stosuj odpowiednie preparaty przeciwko kleszczom, dostępne w aptekach weterynaryjnych.

Leczenie boreliozy

Jeśli podejrzewasz, że mogłeś zostać ukąszony przez kleszcza i zauważasz objawy boreliozy, skontaktuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie antybiotykami jest kluczowe dla zapobiegania poważnym powikłaniom.

 

Borelioza jest poważnym zagrożeniem zdrowotnym, ale można się przed nią skutecznie chronić, stosując odpowiednie środki ostrożności. Unikanie miejsc zamieszkiwanych przez kleszcze, noszenie odpowiedniego ubrania, stosowanie repelentów oraz regularne sprawdzanie ciała to podstawowe kroki, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia. Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia boreliozy, szybka reakcja i kontakt z lekarzem są kluczowe dla skutecznego leczenia.